Sesli Chat

Sesli Chat

Sağlıklı Yaşam

kayseripanel | 19 Ocak 2019

İnsanlarımızın hayatının kıymetini bilmeden bilinçsizce sürdürdükleri yaşam tarzları beni olumsuz etkiledigi için bu makaleyi yazmak istedim. 

Malesef sağlıklı yaşam konusunda bir çok ülkeden çok gerideyiz. Uzun yıllar sporsuz bir hayattan sonra spora başlayarak hayatın aslında ne kadar güzel oldugunu anlayan insanlardan birisi oldugum için mutluyum. 

Spor insana enerji verir ve hayatın tüm sıkıntısını alır. Bunu bizzat test ettim diyebilirim. Malesef bizim insanımız çok sağlıksız yaşıyor.

Atalarımız ne demiş ” işleyen demir pas tutmaz ” . bu çok dogru bir sözdür. 

İnsan vucudunda iki önemli faktör vardır . Vucudu beslemek ve Bu besinleri gerektigi gibi enerjiye dönüştürmektir .  

Vucudu nasıl besleriz . Aslında hangi besin faydalıdır hangi besin zararldır bunu hepimiz biliyoruz. Malesef 3 Beyaz dedigimiz vucudun baş düşmanları olan

Beyaz un , tuz ve şekeri bol bol tüketen bir toplumuz. 

Hayatımızın olmazsa olması ekmek ve hamur işleri öncelikle bu ürünlerin tüketimini azaltmamız gerekiyor. 

Tam tahıl ekmekleri veya çok olmamak kaydı ile kepekli ekmek yemek gerekiyor. Ve ekmek ihtiyacımızı fazlasıyla giderecek yemekler sofralarımızda zaten mevcut. Bulgur , makarna , ve diger bakliyatları tükettigimizde günde yarım ekmek bir insan için yeterlidir. 

Tuz konusunda fazla bilgim olmasada vucut için az miktarda gerekli oldugunu biliyorum ama türk mutfaklarında kullanılan tuz oranı ihtiyacımızın 10 kat daha fazlası olduguna eminim. 

Ve en önemli saglık sorunlarını ortaya çıkaran şeker… Şeker gerçekten insan vucudu için çok zararlıdır. Tabiki buradaki bahsettigimiz şeker işlenmiş şeker.

Yani çay şekerleri , katklı besin boyaları , çikolata , kola , ve bu tür bir çok abur cuburda bulunan şekerlerden bahsediyoruz.

Doga bize insan için gerekli şekerleri meyvelerde vermiştir. İnsanların ürettigi şeker bizleri zehirlemekten başka birşey yapmıyor. İnsan vucuduna faydası olan şeker meyvelerde bulunmamaktadır. Tabiki meyvenin fazla tüketimi iyi değildir. Ama günlük gerektigi kadar yememiz gerekiyor. Mesela günlük 2 Elma 1 Muz veya farklı meyvelerden bir ikitane yemek yeterlidir. Bu meyveler arasında Elma mükemmel bir besin kaynagıdır. Ben günlük mutlaka bir elma yerim bunu sizede tavsiye ediyorum .

Ve insanlıgın vazgeçilmez nimeti sebzeler. Vitamin depoları. Özellike yeşil zebzeleri dilediginiz kadar yiyebilirsiniz . Hiç bir zararı yoktur. ( Not : Meyve ve zebzeleri karıştırmayın lütfen . Meyvenin fazlası şeker yönünden zararlıdır.)

Çok detaya girmeden önemli bir konuda vucudun protein ihtiyacını karşılamak. Yumurta , Tavuk , Yagsız et , Bazı baklagiller günlük tüketmemiz gereken yiyecekler arasndadır. Kilo sorunu olanlar yumurta sarısını günde 2 taneden fazla yememeli . Yumurta beyazında sıfır yag vardır. Protein yönünden zengin olan yumurta beyazını 3-4 tane yiyebilirsiniz. Ayrıca toplumda ki yanlış yargılardan biriside yumurta olsun süt olsun bu tür gıdaların sadece çocuklara faydalı olacagını düşünürler yada umursamazlar . Eger bir saglık sorununuz yoksa günlük 1 bardak yagsız süt içmek size faydalı olacaktır.

Bu konuda yazılacak çok şey var aslında . Ama sıkıntı duydugum önemli bir konuyuda size söylemek istiyorum. 

Malesef marketlerden veya herhangi bir yerde alınan , et , süt sebze , meyve , her ne ürün olursa olsun insan vucudu için ne kadar faydalıdır bilmiyorum. 

İnsanlar yaşadıgı yerin mevsim şartlarına göre beslenmelidir. Doga ile uyumlu olmalıyız. Mesela biz eskiden kış aylarında domates , salatalık , biber gibi yaz mevsimi zebzelerini kışın asla görmezdik. hiç bir yerdede satılmazdı . Ama şimdi kimyasal ilaçlarla her mevsim üretilen bu ürünler malesef insan sağlıgı için çok tehlikeli. Gıda sektörünün değişmesi gerektigini düşünüyorum. 

Biz eskiden organik ürün diye bir terimi bilmezdik . Herşey zaten organikti. Ama şimdi organik diye satılan bir çok ürün bile hormonlarla yetiştiriliyor. Bununla ilgili yeni yatırımlar yapılmalı ve yine eskiden oldugu gibi yiyeceklerimizi köylerimizde kendimiz yetiştirmeliyiz. 

Beslenmeden sonrada önemli bir faktör tabikide düzenli spor yapmaktır. Çevremdeki insanları konu açıldıgında spora teşvik etmek istiyorum ama aldıgım cevap hep aynı . Akşama kadar çalışıyoruz zaten ne sporu diyorlar. Elbetteki çalışmak vucut için iyi olsada , Vucudun faklı bölgelerinin spora ihtiyacı vardır. Yürümek , koşmak , esneme hareketleri ve bir çok farklı egzersizleri hayatınızın bir parçası yapmanız gerekiyor. 

Malesef yaşadıgım bölge insanlarından erkeklerde kocaman bir göbek kadınlarda ise 2 kat kilo var . Yaş 40 ı geçince hastane köşelerinde  şeker tansiyon için dolaşıp duruyorlar. Malesef yıpranan vucudu tekrar saglıgına kavuşturmak o kadarda kolay değil hatta bazı durumlarda imkansız . 

İş işten geçmeden kaliteli bir yaşam için iyi beslenin ve spor yapın.

Başka bir makalede görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seslichat

SesliChat.Com.tr Kameralı Sesli Sohbet Sitesi

İletişim Bilgileri

KAYSERİ