Sesli Chat

Sesli Chat

Sesli Chat Yazılımları

kayseripanel | 19 Ocak 2019

Dünya Genelinde kullanılan bir çok yazılım dili mevcuttur. JavaFX Script, KRYPTON, MapBasic ,Oxygene ve bunlar gibi bir çok yazılım dilleri farklı projeler ve farklı alanlarda kullanılmaktadır. Fakat sesli chat ve diger web sitelerinde php , asp , aspx , node.js , kütüpaneleri en çok kullanılanlar arasındadır. 

 Şimdi gelelim en çok merak edilen konumuza . Bir çok kişinin aynı merakla bana sorular sorduğu olmuştur. Sesli chat sitelerini nasıl kuruyoruz , bu siteler nasıl yapılıyor , kodlamayı ögrenmek zormu , bende web tasarım işi yapabilirmiyim gibi.

Öncelikle Sesli chat sitelerindeki web tasarım kısmının ana 4 temel oluşumu hakkında bilgi verelim . 

Grafik , php , ve css dosyaları ; 

Grafik : Web sitesinde gözünüzle görebildiginiz genel tasarıma (menuler , butonlar , resimler , arkaplanlar vs ) grafik adı verilir.

Php : Php bir web tabanlı yazılım dilidir. Basit bir tabirle anlatmak gerekirse site üzerindeki tüm komutların çalışmasını saglayan en önemli kısımdır. 

Mesela bir butona tıkladıgınızda hangi sayfaya gidecegini belirten komut php ile yapılır. ( Asp , aspx dilleri ile kodlama yapıyorsanız aynı mantık bu yazılımlar içinde geçerlidir.)

Javascript : Javascript yazılım dili bir çok yerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Sizin genelde sitelerde gördügünüz resim hareketleri , kayan yazılar , bir resme tıkladıgınızda açılan slayt biçimleri , üye resimleri slaytları gibi bir çok işlemler Javascript yazılım dili ile yapılmaktadır. 

Css : Css kodlama yapısı bir sitenin ana görünüm üzerinde oldukca önemlidir. Mesela hangi butonun nerede , yazıların hangi bölümlerde gösterilecegi , yazı font seçenekleri , arka plan renk veya resimleri yani tamamiyle sitedeki görünüm kısmının tamamını css ile yapabiliriz. Ve site için kullandıgımız grafikleride css dosyaları sayesinde gerekli görünüme getirebiliriz. 

Sesli Chat Sitelerinin Yazılımlarında ise büyük çogunlukla  yukarıda bahsettigimiz yazılım dilleri kullanılmaktadır. 

Bu konu hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz internette bir çok kaynak vardır . Eger öğrenmek istiyorsanız biraz çalışmanız ve bol bol pratik yapmanız gerekiyor. 

Bu çalışmaları yapmak için illaki bir hostunuz ve domaininiz olması gerekmiyor. Appserv İsminde (Googleden bulabilirsiniz) Harika bir programı sizlere tavsiye edebilirim. Bu program bilgisayarınıza sanal bir sunucu kurar. Bilgisayarınız içinde sanal hostlar oluşturarak çalışmalara başlayabilirsiniz. 

Tabiki bu işe merakınız varsa kesinlikle bir kursa katılmanızı tavsiye ederim . Hem sağlam bir temeliniz olur hemde yaptıgınız işi daha iyi anlarsınız.

Seslichat sitelerine gelincede tabiki ilk etapda böyle bir yazılım yazmanız çok zor . Ama azimle başlamak tüm başarıları zamanla size kazandıracaktır. 

Yazılım konusu çok detaylı olduğu için sadece yüzeysel olarak anlattım. Eğer yazılımla ilgili merak ettiginiz konular olursa yorumlar kısmından bize fikir ve isteklerinizi iletebilirsiniz. Talepleriniz dogrultusunda talep ettiginiz konularda makale yazıp sizlere yardımcı olmaya çalışacagım. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seslichat

SesliChat.Com.tr Kameralı Sesli Sohbet Sitesi

İletişim Bilgileri

KAYSERİ